Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Greeneville, Tennessee, USA |
| Original price | $1,999 (2007 ) |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
LA130 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number decal under the rear fender on the left side of the tractor. |
| 2007 | 010001 |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 9 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 724 cc 44.2 ci |
| Bore/Stroke | 2.97x2.89 inches 75 x 73 mm |
| Power | 21 hp 15.7 kW |
| Air cleaner | paper and foam elements |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2 qts 1.9 L |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
Transmission | |
| Transmission | Tuff Torq K46 |
| Type | belt-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil change | sealed unit, owner service is not recommended |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48.9 inches 124 cm |
| Length | 69.25 inches 175 cm |
| Width | 60 inches 152 cm |
| Height | 45 inches 114 cm |
| Weight | 524 lbs 237 kg |