Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Lawn tractor |
| Original price: | $2,299 (2005 ) |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO: | independent |
| Clutch: | electric |
L120 Serial Numbers | |
| Location: | On frame above left rear wheel. |
| 2003: | 010001 |
| 2004: | 012001 |
| 2005: | 015001 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | Regulated circuit |
| Charging amps: | 16 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery Group: | U1 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton CV40 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical shaft V-Twin | |
| The 20 horsepower CV40 was used in 2003 and 2004, to serial number 150001. | |
| Displacement: | 655 cc 40 ci |
| Bore/Stroke: | 2.97x2.89 inches 75 x 73 mm |
| Power: | 20 hp 14.9 kW |
| Air cleaner: | replaceable foam |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug gap: | 0.040 inches 1.016 mm |
Transmission | |
| Transmission: | Tuff Torq K46 HD |
| Type: | belt-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
| Oil capacity: | 2.4 qts 2.3 L |
| Oil change: | sealed unit, service not recommended |
Dimensions | |
| Length: | 60 inches 152 cm |
| 69 inches 175 cm (2005) | |
| Width: | 36 inches 91 cm |
| Height: | 38.6 inches 98 cm |
| Weight: | 532 lbs 241 kg |