Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Greeneville, Tennessee, USA |
| Original price | $1,899 (2011 ) |
Variants | |
| 42-inch deck | |
| 48-inch deck | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | mechanical shoe on transaxle |
| Cab | Open operator station. Adjustable 15-inch tall seat with 5.5-inches of travel in ten positions. Fender-mounted cup holder. Optional nylon sunshade canopy or snow enclosure. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | manual independent |
D130 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number on rear of tractor, left side, under fender. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | alternator |
| Charging amps | 9 |
| Battery volts | 12 |
| Battery Group | U1 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 40 | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement | 655 cc 40 ci |
| Power (gross) | 22 hp 16.4 kW |
| Air cleaner | cartridge |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2 qts 1.9 L |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
| Point gap | 0.010 inches 0.254 mm |
| Intake valve clearance | 0.005 inches 0.127 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.005 inches 0.127 mm |
Transmission | |
| Transmission | Kanzaki Tuff Torq T40 |
| Type | hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Automatic transmission with right-side accelerator and decelerator/reverse foot pedals. Left-side brake pedal. Cruise control is standard equipment. | |
Dimensions | |
| Wheelbase | 48.9 inches 124 cm |
| Length | 68.75 inches 174 cm |
| Width | 51.75 inches (mower) 131 cm |
| Height | 44.5 inches 113 cm |
| Weight | 470 lbs 213 kg |