Production | |
| Manufacturer | John Deere |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Horicon, Wisconsin, USA |
| The John Deere model 140 was built in two basic versions, the 140H1 and the 140H3. The H3 featured three hydraulic valves, providing the ability to operate multiple attachments. | |
Variants | |
| 140H3 | three hydraulic remotes |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | integral mechanical disc (1968) |
| differential mechanical disc (1969-1970) | |
| drum (1971 on) | |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Rear Type | 0 OptOptional |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO | live |
| Front PTO | independent |
| Clutch | electric |
140 Serial Numbers | |
| 1968 | 1001 |
| 1969 | 10001 |
| 1970 | 22401 |
| 1971 | 30001 |
| 1972 | 38001 |
| 1973 | 46501 |
| 1974 | 56501 |
| Final | Unknown |
140 Serial Location | |
| Below steering column or on the right side of tractor, just inside the hood. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 40 |
Engine Detail | |
| Kohler K301AS | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| The 12-horsepower K301 was used in the 1968 model year 140 tractors. | |
| Displacement | 476 cc 29.07 ci |
| Bore/Stroke | 3.375x3.25 inches 86 x 83 mm |
| Power | 12 hp 8.9 kW |
| Air cleaner | dry |
| Rated RPM | 3600 |
| Idle RPM | 1200-3800 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug gap | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap | 0.020 inches 0.508 mm |
| Intake valve clearance | 0.010 inches (cold) 0.254 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.020 inches (cold) 0.508 mm |
Transmission | |
| Transmission | Sundstrand 15 |
| Type | shaft-driven hydrostatic |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Oil capacity | 5 qts 4.7 L |
| Oil change | 500 h |
Dimensions | |
| Wheelbase | 46 inches 116 cm |
| Length | 67.5 inches 171 cm |
| Width | 38 inches*Minimum width. 96 cm |
| Height (steering wheel) | 43 inches 109 cm |
| Weight | 730 lbs (140H1) 331 kg |
| 770 lbs (140H3) 349 kg | |
| Front tread | 31.25 inches 79 cm |
| Rear tread | 29/34.5 inches 73/87 cm |