Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Lawn tractor |
| Factory: | Greeneville, Tennessee, USA |
| Original price: | $1,599 (2006 ) |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 2.1 gal 7.9 L |
115 Serial Numbers | |
| 2006: 010001 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | Regulated circuit |
| Charging amps: | 9 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 501 cc 30.6 ci |
| Bore/Stroke: | 3.56x3.06 inches 90 x 78 mm |
| Power: | 19 hp 14.2 kW |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug gap: | 0.030 inches 0.762 mm |
| Point gap: | 0.012 inches 0.305 mm |
| Intake valve clearance: | 0.004 inches 0.102 mm |
| Exhaust valve clearance: | 0.006 inches 0.152 mm |
Transmission | |
| Transmission: | Tuff Torq T40 |
| Type: | hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 48.9 inches 124 cm |
| Length: | 69 inches 175 cm |
| Width: | 52 inches 132 cm |
| Height: | 41 inches 104 cm |
| Weight: | 450 lbs 204 kg |