Production | |
| Manufacturer | Ingersoll |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Winneconne, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | mechanical band |
| Cab | Open operator station. |
Capacity | |
| Fuel | 3 gal 11.4 L |
| Hydraulic system | 1.5 gal 5.7 L |
Hydraulics | |
| Type | open center |
| Capacity | 1.5 gal 5.7 L |
| Pressure | 2000 psi (transmission) 137.9 bar |
| 575 psi (lift) 39.6 bar | |
| Valves | 2 |
| Pump flow | 8 gpm 30.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type | 0 OptOptional |
| Type | sleeve hitch OptOptional |
3014 Serial Numbers | |
| 1989 | 14125700 |
| 1990 | 14126001 |
| 1991 | 14146700 |
| 1992 | 14168800 |
| 1993 | 14169220 |
| 1994 | 14180545 |
| 1995 | 14180873 |
| 1996 | 14190079 |
| 1997 | 17191383 |
3014 Serial Location | |
| Serial number on the left side of the tractor frame, above the footrest. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | flywheel alternator |
| Charging amps | 15 |
| Battery CCA | 230 |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 32 |
Engine Detail | |
| Kohler M14AQS | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| The Kohler engine was used on the 3014 through the 1990 production year. | |
| Displacement | 512 cc 31.27 ci |
| Bore/Stroke | 3.50x3.25 inches 89 x 83 mm |
| Power (gross) | 14 hp 10.4 kW |
| Compression | 7:1 |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 2 qts 1.9 L |
| Sparkplug | Champion RH10 |
| Sparkplug gap | 0.035 inches 0.889 mm |
| Intake valve clearance | 0.009 inches (cold) 0.229 mm |
| Exhaust valve clearance | 0.018 inches (cold) 0.457 mm |
Transmission | |
| Transmission | Hy-Drive |
| Type | hydraulic drive |
| Gears | infinite forward and reverse (2-range) |
Dimensions | |
| Wheelbase | 46 inches 116 cm |
| Length | 65 inches 165 cm |
| Width | 37 inches 93 cm |
| Height (steering wheel) | 40 inches 101 cm |
| Height (hood) | 35.5 inches 90 cm |
| Weight | 683 lbs 309 kg |
| Clearance (rear axle) | 7.2 inches 18 cm |
| Front tread | 28.75 inches 73 cm |
| Rear tread | 27.75 inches 70 cm |