Production | |
| Manufacturer: | Kubota |
| Type: | Utility tractor |
Variants | |
| utility | |
| half-track |
Kubota SMZ85 Power | |
| Engine: | 83.8 hp 62.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical wet disc |
| Cab: | Cab standard. |
| Transmission: | 24-speed |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Control: | position and draft control |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540 (1.375)*Three-speed PTO shift with available ground speed or reverse 540 |
| Engine RPM: | 589@2600 828@2600 1170@2600 |
Engine Detail | |
| Kubota V3800-T | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder 16-valve | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 230 ci 3.8 L |
| Bore/Stroke: | 3.94x4.72 inches 100 x 120 mm |
| Power: | 83.8 hp 62.5 kW |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter type: | electric |
Transmission | |
| Gears: | 24 forward and reverse |
| Clutch: | electro-hydraulic wet disc |
| Eight gears (1-8) in three ranges (creeper, low, and high) with left-hand shuttle shift. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 88.6 inches 225 cm |
| Length: | 149.6 inches 379 cm |
| Width: | 71.9 inches 182 cm |
| Height (cab): | 100.2 inches 254 cm |
| Weight: | 6437 lbs 2919 kg |
| Ground clearance: | 17.3 inches 43 cm |
| Front tread: | 47.6 to 55.1 inches 120 to 139 cm |
| Front tread: | 52.4 to 59.8 inches 133 to 151 cm |
| Rear tread: | 47.2 to 74.8 inches 119 to 189 cm |