Production | |
| Distributor: | Kubota |
| Manufacturer: | Versatile |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Winnigpeg, Manitoba, Canada |
Kubota M8-181 Power | |
| Engine: | 180 hp 134.2 kW |
| PTO (claimed): | 145 hp 108.1 kW |
| Drawbar (tested): | 158.26 hp 118.0 kW |
| PTO (tested): | 169.73 hp 126.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | power |
| Trailer brakes: | hydraulic*Optional |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. |
| Transmissions: | 30-speed six-speed power shift |
| continuously-variable transmission | |
Hydraulics | |
| Type: | closed-center load sensing |
| Rear valves: | 3 to 5 |
| Pump flow: | 31.7 gpm 120.0 lpm |
| 42.2 gpm 159.7 lpm *Optional | |
| SCV flow: | 31.7 gpm 120.0 lpm |
| Steering flow: | 11.1 gpm 42.0 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | III/IIIN |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 12478 lbs 5660 kg |
| 15543 lbs 7050 kg *Optional | |
| Front Hitch: | IIIN |
| Front lift: | 8818 lbs 3999 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | electro-hydraulic |
| Rear RPM: | 540/1000 (1.375) |
| 1000 (1.75) | |
| Front RPM: | 1000 (1.375) |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |