Production | |
| Manufacturer: | Kubota |
| Type: | Utility tractor |
Kubota M6-141 Power | |
| Engine (gross): | 141.4 hp 105.4 kW |
| Engine (net): | 133 hp 99.2 kW |
| PTO (claimed): | 114 hp 85.0 kW |
| Drawbar (tested): | 106.08 hp 79.1 kW |
| PTO (tested): | 126.58 hp 94.4 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Differential lock: | electro-hydraulic front and rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Grand X Cab standard with air-condiitoning. |
| Transmissions: | 24-speed partial power shift |
| 32-speed partial power shift | |
Hydraulics | |
| Valves: | 2 to 4 |
| Pump flow: | 20.4 gpm 77.2 lpm |
| Steering flow: | 14.5 gpm 54.9 lpm |
| 17 gpm 64.3 lpm *With optional front axle suspension. | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Control: | electronic lower-link draft sensing |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 6834 lbs 3099 kg |
| 9447 lbs 4285 kg *Optional, advertised capacity. Tested lift was 8613 pounds. | |
| Rear Arms: | telescopic lower link ends and stabilizers |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | hydraulic wet disc |
| Rear RPM: | 540/1000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 130 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Kubota V6108-TI-CRS | |
| turbocharged intercooled diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 374 ci 6.1 L |
| Bore/Stroke: | 4.65x5.51 inches 118 x 140 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Rated Power (ECE R24): | 133 hp 99.2 kW |
| Rated Power (EC 97/98): | 141.4 hp 105.4 kW |
| Fuel system: | common rail direct injection |
| Air cleaner: | dual dry element |
| Rated RPM: | 2200 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 105.9 inches 268 cm |
| 105.5 inches 267 cm *With optional front axle suspension. | |
| Length: | 171.7 inches 436 cm |
| 171.3 inches 435 cm *With optional front axle suspension. | |
| Width: | 85.8 inches 217 cm |
| Height (cab): | 113.2 inches 287 cm |
| Weight: | 10880 lbs 4935 kg |
| 11321 lbs 5135 kg *With optional front axle suspension. | |
| Ground clearance: | 22.2 inches 56 cm |
| Front tread: | 69.9 to 73.8 inches 177 to 187 cm |
| Rear tread: | 62.6 to 82.3 inches 159 to 209 cm |