Production | |
| Manufacturer: | Kubota |
| Type: | Sub-Compact Utility tractor |
Kubota JB11 Power | |
| Engine: | 10.3 hp 7.7 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Two-post ROPS. |
| Transmission: | 6-speed |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | 540 (1.375) |
| Rear RPM: | 523:3000 |
| 917:3000 | |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Kubota Z482 | |
| diesel | |
| 2-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 29.2 ci 0.5 L |
| Bore/Stroke: | 2.64x2.68 inches 67 x 68 mm |
| Power: | 10.3 hp 7.7 kW |
| Rated RPM: | 3000 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Gears: | 6 forward and 2 reverse |
| Clutch: | dry disc |
| Three gears, plus reverse, in two ranges. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 50 inches 127 cm |
| Length: | 78.7 inches 199 cm |
| Width: | 37 inches 93 cm |
| Height: | 69.3 inches 176 cm |
| Weight: | 1102 lbs 499 kg |
| Ground clearance: | 9.1 inches 23 cm |
| Front tread: | 28.4 inches 72 cm |
| Rear tread: | 28.4/30.3 inches 72/76 cm |