Production | |
| Manufacturer: | Kioti (a part of Daedong) |
| Factory: | Daegu, South Korea |
Kioti DK90 Power | |
| Engine (gross): | 91.2 hp 68.0 kW |
| PTO (claimed): | 78 hp 58.2 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Differential lock: | rear standard |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Cab standard with heat, air-conditioning, and radio with CD and iPod jack. |
| Transmission: | 16-speed synchronized shuttle |
Hydraulics | |
| Valves: | 2 or 3 |
| Pump flow: | 12.8 gpm 48.4 lpm |
| Total flow: | 22.1 gpm 83.6 lpm |
| Steering flow: | 9.3 gpm 35.2 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 5,290 lbs 2399 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | ground/540/1000 |
Engine Detail | |
| Perkins 1104D-44T | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled inline | |
| Displacement: | 268.5 ci 4.4 L |
| Power (gross): | 91.2 hp 68.0 kW |
| Air cleaner: | dry cartridge |
| Pre-heating: | glow plugs |
| Rated RPM: | 2200 |
| Starter type: | electric |
Transmission | |
| Type: | synchronized shuttle |
| Gears: | 16 forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 90.7 inches 230 cm |
| Length: | 162.2 inches 411 cm |
| Width: | 78.7 inches 199 cm |
| Height (cab): | 111 inches 281 cm |
| Weight: | 8,905 lbs 4039 kg |
| Ground clearance: | 19.5 inches 49 cm |
| Front tread: | 59.7 to 67.6 inches 151 to 171 cm |
| Rear tread: | 61.6 to 77.5 inches 156 to 196 cm |