Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
Variants | |
| wheeled 4WD | |
| crawler | |
| articulated crawler |
John Deere 9570R Power | |
| Engine (gross): | 570 hp 425.0 kW |
| Engine (max): | 628 hp 468.3 kW |
| PTO (claimed): | 335 hp 249.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 articulated 4WD |
| Differential lock: | electro-hydraulic front and rear |
| Steering: | articulated power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Trailer brakes: | hydraulic*Optional |
| Cab: | Command View Cab III standard with air-conditioning. AutoTrac ready |
| ISOBUS 11783 | |
| Transmission: | 18-speed full power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 400 gal 1514.0 L |
| Exhaust fluid (DEF): | 22 gal 83.3 L |
| Hydraulic system: | 58 gal 219.5 L |
| 60 gal 227.1 L *With hitch and PTO | |
Hydraulics | |
| Type: | closed-center pressure/flow compensated |
| Capacity: | 58 gal 219.5 L |
| 60 gal 227.1 L *With hitch and PTO | |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Rear valves: | 4 to 8 |
| Pump flow: | 58 gpm 219.5 lpm |
| 115 gpm 435.3 lpm *Optional, with second 57GPM pump | |
| SCV flow: | 35 gpm 132.5 lpm |
| 42 gpm 159.0 lpm *Flow at 19.1mm coupler with high-flow hydraulic option. | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | IV/IVN*Optional |
| Control: | draft sensing |
| Rear lift: | 15000 lbs 6804 kg |
| 20000 lbs 9072 kg | |
| Drawbar: | Cat. 5 |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent*Optional |
| Clutch: | electro-hydraulic |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 200 |
| 240*Optional | |
| Charging volts: | 12 |
| Batteries: | 4 |
| Battery CCA: | 925 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Cummins QSX15 | |
| diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 912 ci 14.9 L |
| Bore/Stroke: | 5.39x6.65 inches 137 x 169 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Rated Power (EC 97/98): | 570 hp 425.0 kW |
| Maximum Power (EC 97/68): | 628 hp 468.3 kW |
| Fuel system: | high pressure common rail |
| Rated RPM: | 2100 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 50.7 qts 48.0 L |
| Coolant capacity: | 87.7 qts 83.0 L |
Transmission | |
| Transmission: | e18 PowerShift |
| Type: | full power shift |
| Gears: | 18 forward and 6 reverse |
| Oil capacity: | 232.5 qts 220.0 L |
| 239.9 qts 227.0 L *With hitch and PTO | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 154 inches 391 cm |
| Length: | 319.5 inches 811 cm |
| Width: | 193 inches 490 cm |
| Clearance (drawbar): | 15 inches 38 cm |
| Front axle: | 4.72 by 120 inches 119 by 3048 mm |
| Front axle: | HydraCushion suspension: 4.72 by 120 inches 119 by 3048 mm |
| Rear axle: | 4.72 by 120 inches 119 by 3048 mm |