Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| Original price: | $310,609 (2014 ) |
John Deere 9410R Power | |
| Engine (gross): | 410 hp 305.7 kW |
| Engine (max): | 451 hp 336.3 kW |
| PTO (claimed): | 319 hp 237.9 kW |
| Drawbar (tested): | 321.85 hp 240.0 kW |
| PTO (tested): | 377.93 hp 281.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 articulated 4WD |
| Final drives: | inboard planetary |
| Differential lock: | fully-locking electro-hydraulic |
| Steering: | hydraulic power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Trailer brakes: | hydraulic optional |
| Cab: | CommandView II cab standard with air-conditioning. |
| Transmissions: | 24-speed partial power shift |
| 18-speed full power shift | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center pressure flow compensated |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Valves: | 4 to 6 |
| Pump flow: | 44 gpm 166.5 lpm |
| 48 gpm 181.7 lpm (PowerShift) | |
| 78 gpm 295.2 lpm (High-Flow) | |
| SCV flow: | 37 gpm 140.0 lpm |
| 45 gpm 170.3 lpm (19.1mm SCV) | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 4N/3 |
| 4N/4 | |
| Control: | electronic draft sensing |
| Rear lift: | 15,300 lbs 6940 kg |
| 20,000 lbs 9072 kg (optional) | |
| Drawbar: | Category 4 standard with optional heavy-duty support (2,470 kg). Optional Category 5 with heavy-duty support rated at 5,440 kg. |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent (optional) |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
9410R Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the front-right of the tractor frame, ahead of the front axle. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 200 |
| Charging volts: | 12 |
| Batteries: | 3 |
| Battery CCA: | 925 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere PowerTech PSX | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder 24-valve | |
| liquid-cooled inline | |
| Displacement: | 826.7 ci 13.5 L |
| Bore/Stroke: | 5.197x6.496 inches 132 x 165 mm |
| Emissions: | Tier 4A |
| Emission control: | exhaust gas recirculation (EGR) |
| Rated Power (EC 97/98): | 410 hp 305.7 kW |
| Maximum Power (EC 97/68): | 451 hp 336.3 kW |
| Fuel system: | electronic unit injectors |
| Compression: | 16:1 |
| Rated RPM: | 2100 |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 137.8 inches 350 cm |
| Length: | 282 inches 716 cm |
| With hitch Length: | 295 inches 749 cm |
| Width: | 120 inches 304 cm |
| Front axle: | 4.33 by 120 inches 109 by 3048 mm |
| Front axle: | 4.72 by 120 inches 119 by 3048 mm |
| Rear axle: | 4.33 by 120 inches 109 by 3048 mm |
| Rear axle: | 4.72 by 120 inches 119 by 3048 mm |