Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
John Deere 9330 Power | |
| Engine: | 375 hp 279.6 kW |
| PTO (claimed): | 320 hp 238.6 kW |
| Drawbar (tested): | 302.16 hp 225.3 kW |
| PTO (tested): | 385.04 hp 287.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 articulated 4WD |
| Differential lock: | hydraulic differential lock*Optional |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | hydraulic wet discs |
| Trailer brakes: | hydraulic*Optional |
| Cab: | CommandView Cab standard with air-conditioning. Optional automatic climate control and leather trim. |
| Transmissions: | 24-speed partial power shift |
| 18-speed full power shift | |
Capacity | |
| Fuel: | 350 gal 1324.8 L |
| Hydraulic system: | 27 gal 102.2 L |
| 28 gal 106.0 L (3-point) | |
| 20 gal 75.7 L (high-flow) | |
| 31 gal 117.3 L (high-flow and 3-point) | |
Hydraulics | |
| Type: | closed-center pressure and flow compensating |
| Capacity: | 27 gal 102.2 L |
| 28 gal 106.0 L (3-point) | |
| 20 gal 75.7 L (high-flow) | |
| 31 gal 117.3 L (high-flow and 3-point) | |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Valves: | 4 to 6 |
| SCV flow: | 30 gpm 113.6 lpm |
| PowrSync Total flow: | 44 gpm 166.5 lpm |
| PowerShift Total flow: | 48 gpm 181.7 lpm |
| Hi-Flow Total flow: | 78 gpm 295.2 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 4N/3 |
| 4N/4 | |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 15,300 lbs 6940 kg |
| Drawbar: | Catergory 4 standard with secondary chain support. Optional reinforcement up to 11,000 pounds. Optional 12,000 pounds Catergory 5 drawbar, not available with 3-point hitch or PTO. |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent (optional) |
| Clutch: | electro-hydraulic wet disc |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
9330 Serial Numbers | |
| Location: | Rear-left of tractor hinge frame on early models. Right side of tractor frame, ahead of front axle, on late models. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 200 |
| Batteries: | 2 |
| Battery CCA: | 950 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| turbocharged aftercooled diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 826.7 ci 13.5 L |
| Bore/Stroke: | 5.197x6.496 inches 132 x 165 mm |
| Emissions: | Tier III |
| Power: | 375 hp 279.6 kW |
| Air cleaner: | aspirator and dual paper elemnts |
| Compression: | 16.0:1 |
| Rated RPM: | 2100 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 70 qts 66.2 L |
Dimensions | |
| Length: | 270 inches 685 cm |
| 285 inches 723 cm (with 3-point) | |
| Width: | 118.6 inches 301 cm |
| Shiping weight: | 34950 lbs 15853 kg |
| Operating weight: | 37115 lbs 16835 kg *With with 620/70R46 duals |
| Hinge pin Ground clearance: | 18.5 inches 46 cm |
| Clearance (rear axle): | 28.8 inches 73 cm |
| Rear axle: | 4.331 by 120 inches 110 by 3048 mm |