Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
Variants | |
| wheeled tractor | |
| crawler |
John Deere 8370R Power | |
| Engine (gross): | 370 hp 275.9 kW |
| Engine (max): | 407 hp 303.5 kW |
| PTO (claimed): | 313 hp 233.4 kW |
| 150 hp 111.9 kW (front) | |
| Drawbar (tested): | 297.72 hp 222.0 kW |
| PTO (tested): | 375.33 hp 279.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | inboard planetary |
| Differential lock: | hydraulic rear standard |
| hydraulic front with 1500 and ILS axles | |
| Steering: | hydrostatic power |
| Active Command steering optional | |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Trailer brakes: | hydraulic (optional) |
| dual line air (optional) | |
| Cab: | CommandView III cab standard with air-conditioning. AutoTrac ready |
| JDLink | |
| ServiceADVISOR Remote | |
| Transmissions: | infinitely variable transmission (IVT) |
| 23-speed full power shift | |
Capacity | |
| Fuel: | 170.4 gal 645.0 L |
| 181.2 gal 685.8 L (G49 chassis) | |
| Exhaust fluid (DEF): | 6.8 gal 25.7 L |
| Hydraulic system: | 10.6 gal 40.1 L |
| 23.8 gal 90.1 L (optional) | |
Hydraulics | |
| Type: | closed-center load sensing pressure flow compensated |
| Capacity: | 10.6 gal 40.1 L |
| 23.8 gal 90.1 L (optional) | |
| Rear valves: | 4 to 6 |
| Front valves: | 0 to 2 |
| Pump flow: | 60 gpm 227.1 lpm |
| 85 gpm 321.7 lpm (optional) | |
| SCV flow: | 35 gpm 132.5 lpm |
| 42 gpm 159.0 lpm (optional) | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | IVN/III |
| Rear lift: | 15000 lbs 6804 kg |
| 20000 lbs 9072 kg (optional) | |
| Rear Arms: | hydraulic center link optional |
| Front Hitch: | optional |
| Front lift (at ends): | 11450 lbs 5193 kg |
| Drawbar: | Cat 4 |
| Cat 4 Heavy-Duty optional | |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
| 1000/1000E (1.75 optional) | |
| 540/1000 (1.375 optional) | |
| Front PTO: | optional independent |
| Front RPM: | 1000 (1.75) |
| 1000 (1.375) | |
8370R Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the front-right of the tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 240 |
| Batteries: | 2 |
| Battery CCA: | 925 (each) |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere PowerTech PSS | |
| turbocharged aftercooled diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 548 ci 9.0 L |
| Bore/Stroke: | 4.66x5.35 inches 118 x 136 mm |
| Emissions: | Tier 4 |
| Emission control: | selective catalyst reduction |
| Rated Power (EC 97/98): | 370 hp 275.9 kW |
| Maximum Power (EC 97/68): | 407 hp 303.5 kW |
| Fuel system: | electronic high-pressure common rail |
| Compression: | 16:1 |
| Rated RPM: | 2100 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 120.1 inches 305 cm |
| Length: | 245 inches 622 cm |
| 259.5 inches 659 cm (with front weights) | |
| Width: | 137.3 inches 348 cm (warning lamps) |
| 175.1 inches 444 cm (triples warning lamps) | |
| Height (cab): | 129.3 inches 328 cm |
| Clearance (front axle): | 23.1 inches 58 cm *1500 axle Group 42 tires |
| 19.7 inches 50 cm *ILS axle Group 42 tires | |
| Clearance (rear axle): | 24.9 inches 63 cm *With Group 47 tires |
| Front axle: | 1500 MFWD |
| Front axle: | ILS 42 KPH |
| Front axle: | ILS 50 KPH |
| Rear axle: | 4.724 by 96 inches 119 by 2438 mm |
| Rear axle: | 4.724 by 118.5 inches 119 by 3009 mm |
| Front tread: | 62 to 88 inches 157 to 223 cm |