Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Agricultural Crawler tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| The John Deere 8310RT was re-tested at Nebraska (Test 1998A) to reflect the new three-point lift capacity for the 2012 model year. | |
Variants | |
| wheeled tractor | |
| tracked tractor |
John Deere 8310RT Power | |
| Engine (gross): | 310 hp 231.2 kW |
| Engine (max): | 341 hp 254.3 kW |
| PTO (claimed): | 247 hp 184.2 kW |
| Drawbar (tested): | 226.11 hp 168.6 kW |
| PTO (tested): | 299.45 hp 223.3 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | crawler |
| Steering: | electro-hydraulic power |
| Cab: | CommandView II cab standard with heat and air-conditioning. |
| Transmissions: | 16-speed full power shift |
| infinitely variable transmission (IVT) | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center pressure-flow compensated |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Rear valves: | 3 to 5 |
| Pump flow: | 35 gpm 132.5 lpm |
| Total flow: | 60 gpm 227.1 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 4N/3 |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 19,300 lbs 8754 kg (2011) |
| 20,000 lbs 9072 kg (2012-2013) | |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 1000 (1-3/4) |
8310RT Serial Numbers | |
| Location: | Serial number on the right side of main tractor frame, below the engine. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 200 |
| Batteries: | 2 |
| Battery CCA: | 925 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere PowerTech PSX | |
| dual turbocharged diesel | |
| 6-cylinder 24-valve | |
| liquid-cooled inline | |
| Optional engine Intelligent Power Management (IPM) adds 35 horsepower at rated speed. | |
| Displacement: | 548 ci 9.0 L |
| Bore/Stroke: | 4.66x5.35 inches 118 x 136 mm |
| Emissions: | Interim Tier IV |
| Stage IIIB | |
| Emission control: | exhaust gas recirculation (EGR) |
| Rated Power (EC 97/98): | 310 hp 231.2 kW |
| Maximum Power (EC 97/68): | 341 hp 254.3 kW |
| 357 hp 266.2 kW (IPM) | |
| Air cleaner: | dual stage with aspiration |
| Compression: | 16:1 |
| Rated RPM: | 2100 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 26.4 qts 25.0 L |
| Oil change: | 250 h |
| 500 h (with JD Plus-50 II) | |
| Coolant capacity: | 43.3 qts 41.0 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 99 inches 251 cm |
| Length: | 270.9 inches 688 cm |
| Width: | 134.6 inches 341 cm (axle) |
| 174.6 inches 443 cm (wide axle) | |
| Height (cab): | 131.3 inches 333 cm |
| Ballasted weight: | 39,000 lbs 17690 kg |
| Max weight: | 44,000 lbs 19958 kg |
| Clearance (drawbar): | 15.4 inches 39 cm |