Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Montenegro, Brazil |
John Deere 7715 Power | |
| Engine: | 182 hp 135.7 kW |
| PTO (claimed): | 151 hp 112.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Transmission: | 16-speed partial power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 103.5 gal 391.7 L |
| Hydraulic system: | 28.5 gal 107.9 L |
| Front hubs: | 2 qts 1.9 L |
| Front diff.: | 15.2 qts 14.4 L |
| 23.7 qts 22.4 L (long axle) | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center load sensing |
| Capacity: | 28.5 gal 107.9 L |
| Pressure: | 3046 psi 210.0 bar |
| Valves: | 2 to 4 |
| Pump flow: | 32 gpm 121.1 lpm |
| SCV flow: | 30.1 gpm 113.9 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 3/3N |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 10,140 lbs 4599 kg |
| 14,000 lbs 6350 kg (optional) | |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | hydraulic wet disc |
| Rear RPM: | 540/1000 |
| Engine RPM: | 540@1950 1000@1950 |
7715 Serial Numbers | |
| Location: | Right-front of engine |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 120 |
| Batteries: | 2 |
| Battery CCA: | 750 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery AH: | 100 |
Transmission | |
| Transmission: | John Deere PowrQuad Plus |
| Type: | partial power shift |
| Gears: | 16 forward and reverse |
| Clutch: | hydraulic wet disc |
| Oil capacity: | 114 qts 107.9 L |
| Four gears (1-4) in four ranges (A-D) with left-hand power shuttle. Push-button power shifting between gears, synchronized range shifting using the clutch. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 112.6 inches 286 cm |
| Length: | 212.4 inches 539 cm |
| 224.8 inches 570 cm (front weights) | |
| Width: | 96 inches 243 cm |
| 110.5 inches 280 cm (long axle) | |
| Height (cab): | 123.3 inches 313 cm |
| Weight: | 17,860 lbs 8101 kg |
| Ballasted weight: | 21,830 lbs 9902 kg |
| Clearance (drawbar): | 20.4 inches 51 cm |