Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| Total built: | 22,925 (row-crop) |
| 4523 (standard) | |
| Original price: | $3,700 (1958 ) |
| The John Deere model 720 was available in row-crop, standard, or high-crop versions. | |
Variants | |
| row-crop chassis | |
| standard-tread | |
| high-crop |
John Deere 720 Power | |
| Drawbar (claimed): | 53 hp 39.5 kW |
| PTO (claimed): | 59 hp 44.0 kW |
| Belt (claimed): | 50.67 hp 37.8 kW |
| Drawbar (tested): | 53.41 hp 39.8 kW |
| Belt (tested): | 57.77 hp 43.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| power*Optional | |
| Brakes: | differential mechanical expanding shoe |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 6-speed unsynchronized gear |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Valves: | 1 |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
720 Serial Numbers | |
| Location: | Right side of tractor in front of and below pulley. |
| 1956: | 7200000 |
| 1957: | 7203420 |
| 1958: | 7217368 |
Electrical | |
| Ground: | positive*Positive ground for the 6V and 12V systems. |
| floating*The 24V electric-start diesel is not chassis grounded, with both sides of the battery system connected to the starter. The lights and gauges are split on two 12V systems. | |
| Charging system: | generator |
| Batteries: | 1 (diesel pony) |
| 2 (gas/LP) | |
| 4 (diesel electric) | |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| gasoline | |
| 2-cylinder 4-valve | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 360.5 ci 5.9 L |
| Bore/Stroke: | 6.00x6.375 inches 152 x 162 mm |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 6.14:1 |
| Rated RPM: | 1125 |
| Firing order: | 1-2 |
| Starter type: | electric |
| Coolant capacity: | 29 qts 27.4 L |
Transmission | ||
| Manufacturer: | John Deere | |
| Type: | unsynchronized gear | |
| Gears: | 6 forward and 1 reverse | |
| Clutch: | dry | |
| Oil capacity: | 30 qts 28.4 L | |
| Oil type: | 0oF [-17oC]↑ | : SAE 90 |
| 0oF [-17oC]↓ | : SAE 80 | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 93.7 inches 237 cm |
| Length: | 135.25 inches 343 cm |
| Width: | 86.625 inches 220 cm |
| Height: | 88.25 inches 224 cm |
| Weight: | 6790 lbs 3079 kg |