Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| Original price: | $173,991 (2017 ) |
John Deere 6195R Power | |
| Engine (gross): | 195 hp 145.4 kW |
| Engine (max): | 235 hp 175.2 kW |
| PTO (claimed): | 159 hp 118.6 kW |
| Drawbar (tested): | 156.92 hp 117.0 kW |
| PTO (tested): | 189.23 hp 141.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | inboard planetary |
| Steering: | power |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. |
| Transmissions: | 16-speed partial power shift |
| 20-speed partial power shift | |
| 24-speed eight-speed power shift | |
| infinitely variable transmission | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center pressure flow compensated (PFC) |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Rear valves: | 3 to 6 |
| Pump flow: | 41 gpm 155.2 lpm |
| SCV flow: | 26.4 gpm 99.9 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | III/IIIN |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 9480 lbs 4300 kg |
| 10690 lbs 4848 kg *Optional | |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | electro-hydraulic |
| Rear RPM: | 540/1000 (1.375) |
| 540/1000 (1.75) | |
| 540/540E/1000 (1.375) | |
| 540/540E/1000 (1.75) | |
| 540E/1000/1000E (1.375) | |
| 540E/1000/1000E (1.75) | |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 200 |
| 240*Optional | |
| Charging volts: | 14 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 415 ci 6.8 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x5.00 inches 106 x 127 mm |
| Emissions: | Tier 4 |
| Emission control: | diesel particulate filter (DPF) with selective catalytic reduction (SCR) |
| Rated Power (EC 97/98): | 195 hp 145.4 kW |
| Maximum Power (EC 97/68): | 235 hp 175.2 kW |
| Rated RPM: | 2100 |
| Idle RPM: | 850-2250 |
| Operating RPM: | 1550-2100 |
| Torque: | 671 lb-ft 909.9 Nm |
| Torque RPM: | 1600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 110.2 inches 279 cm |
| Length: | 198.6 inches 504 cm |
| Height (cab): | 126.2 inches 320 cm |
| Shiping weight: | 19610 lbs 8895 kg |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.94 by 100.4 inches 100 by 2550 mm |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.94 by 110.5 inches 100 by 2806 mm |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.94 by 118.5 inches 100 by 3009 mm |