Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Saltillo, Mexico |
Variants | |
| 5715HC: | High Crop high clearance tractor |
John Deere 5715 Power | |
| Engine: | 89 hp 66.4 kW |
| PTO (claimed): | 77.1 hp 57.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. |
| Transmission: | 9-speed gear |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pump flow: | 15.9 gpm 60.2 lpm |
| Total flow: | 22.5 gpm 85.2 lpm |
| Steering flow: | 6.6 gpm 25.0 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | 2/1 |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 3,374 lbs 1530 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2400 |
5715 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the John Deere 5715 tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 40 |
| Battery CCA: | 550 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery Group: | 27F |
Engine Detail | |
| John Deere 4045T | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 276 ci 4.5 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x5.00 inches 106 x 127 mm |
| Emissions: | Tier 0 |
| Power: | 89 hp 66.4 kW |
| Compression: | 17.0:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter volts: | 12 |
| Starter power: | 3.3 hp 2.5 kW |
| Oil capacity: | 8.5 qts 8.0 L |
| Coolant capacity: | 11.4 qts 10.8 L |
| Intake valve clearance: | 0.014 inches 0.356 mm |
| Exhaust valve clearance: | 0.018 inches 0.457 mm |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch: | mechanical dry disc |
| Three gears, plus reverse, in three ranges. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 89.7 inches 227 cm |
| Length: | 138.2 inches 351 cm |
| Width: | 68.7 inches 174 cm |
| 2WD Shiping weight: | 5732 lbs 2600 kg |
| 4WD Shiping weight: | 6151 lbs 2790 kg |
| 2WD Clearance (front axle): | 18.3 inches 46 cm |
| 4WD Clearance (front axle): | 15.4 inches 39 cm |