Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Augusta, Georgia, USA |
John Deere 5300 Power | |
| Engine (gross): | 55.9 hp 41.7 kW |
| PTO (claimed): | 50 hp 37.3 kW |
| Drawbar (tested): | 43.44 hp 32.4 kW |
| PTO (tested): | 50.67 hp 37.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. Cab optional with air-conditioning. |
| Transmissions: | 9-speed unsynchronized gear |
| 9-speed partially synchronized | |
| 12-speed power shuttle | |
Capacity | |
| ROPS Fuel: | 18 gal 68.1 L |
| Cab Fuel: | 22 gal 83.3 L |
| Hydraulic system: | 10 gal 37.9 L |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 10 gal 37.9 L |
| Pressure: | 2750 psi 189.6 bar |
| Valves: | 1 to 3 |
| Pump flow: | 11.4 gpm 43.1 lpm |
| Total flow: | 18.2 gpm 68.9 lpm |
| Steering flow: | 6.8 gpm 25.7 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | position control with top-link draft sensing |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 3374 lbs 1530 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 |
| Engine RPM: | 540@2400 |
5300 Serial Numbers | |
| Location: | On main right side of main tractor frame, near front axle. |
| 1992: | 120000 |
| 1993: | 230000 |
| 1994: | 231671 |
| 1995: | 430180 |
| 1996: | 530001 |
| 1997: | 630000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| ROPS Charging amps: | 40 |
| Cab Charging amps: | 60 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 179 ci 2.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x4.33 inches 106 x 110 mm |
| Power (gross): | 55.9 hp 41.7 kW |
| Fuel system: | indirect injection |
| Air cleaner: | dual dry elements |
| Pre-heating: | thermostart |
| Compression: | 17.8:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Operating RPM: | 1600-2400 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 9 qts 8.5 L |
| Coolant capacity: | 10 qts 9.5 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 80.7 inches 204 cm |
| 2WD Length: | 123.6 inches 313 cm |
| 4WD Length: | 128.1 inches 325 cm |
| Width: | 70.7 inches 179 cm *Minimum width. |
| 2WD Clearance (front axle): | 18.8 inches 47 cm |
| 4WD Clearance (front axle): | 16.9 inches 42 cm |
| 2WD Clearance (drawbar): | 16 inches 40 cm |
| 4WD Clearance (drawbar): | 15.6 inches 39 cm |
| Rear axle: | Flange: 57.3 inch length 1455 mm |
| 2WD Front tread: | 56.5 to 76.2 inches 143 to 193 cm |
| 4WD Front tread: | 51.9 to 78 inches 131 to 198 cm |
| Rear tread: | 51.7 to 79.7 inches 131 to 202 cm |