Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| Original price: | $51.500 (1982 ) |
John Deere 4640 Power | |
| PTO (claimed): | 155 hp 115.6 kW |
| Drawbar (tested): | 132.44 hp 98.8 kW |
| PTO (tested): | 156.30 hp 116.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 HFWD 4WD | |
| Differential lock: | pedal-actuated hydraulic |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | differential hydraulic wet disc |
| Cab: | Sound-Gard cab standard. |
| Transmissions: | 16-speed partial power shift |
| 8-speed full power shift | |
Capacity | |
| Fuel: | 83 gal 314.2 L |
| Hydraulic system: | 16.5 gal 62.5 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Capacity: | 16.5 gal 62.5 L |
| Valves: | 2 or 3 |
| Pump flow: | 23 gpm 87.1 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | III/IIIN |
| Rear lift: | 7328 lbs 3323 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
4640 Serial Numbers | |
| Location: | Rear of transmission case |
| 1978: | 1000 |
| 1979: | 7422 |
| 1980: | 13860 |
| 1981: | 19459 |
| 1982: | 25729 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Batteries: | 2 |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| turbocharged intercooled diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 466 ci 7.6 L |
| Bore/Stroke: | 4.5625x4.75 inches 116 x 121 mm |
| Pre-heating: | ether |
| Compression: | 15.5:1 |
| Rated RPM: | 2200 |
| Idle RPM: | 800-2400 |
| Operating RPM: | 1500-2200 |
| Firing order: | 1-5-3-6-2-4 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 20 qts 18.9 L |
| Coolant capacity: | 38 qts 36.0 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 118.5 inches 300 cm |
| Length: | 171 inches 434 cm |
| Width: | 96 inches 243 cm |
| 108 inches 274 cm (long axle) | |
| 118 inches 299 cm (long axle) | |
| Height (cab): | 117 inches 297 cm |
| Ground clearance: | 14.9 inches 37 cm |
| Clearance (front axle): | 26 inches 66 cm |
| Clearance (rear axle): | 28 inches 71 cm |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.937 by 96 inches 99 by 2438 mm |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.937 by 108 inches 99 by 2743 mm |
| Rear axle: | Rack-and-pinion: 3.937 by 118 inches 99 by 2997 mm |
| Front tread: | 58 to 100 inches 147 to 254 cm |
| Rear tread: | 60 to 131.5 inches 152 to 334 cm |