Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
John Deere 3640 Power | |
| Engine (gross): | 117 hp 87.2 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | planetary |
| Differential lock: | rear standard |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Sound-Gard (SG2) cab. |
| Transmission: | 16-speed partial power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 49.2 gal 186.2 L |
| Hydraulic system: | 11.1 gal 42.0 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center constant pressure |
| Capacity: | 11.1 gal 42.0 L |
| Pressure: | 2466 psi 170.0 bar |
| Pump flow: | 11.9 gpm 45.0 lpm |
| 22.2 gpm 84.0 lpm *Optional | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/III |
| Control: | lower-link draft sensing |
| Rear lift (at ends): | 12818 lbs 5814 kg |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 7930 lbs 3597 kg |
| Front Hitch: | optional |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | hydraulic wet disc |
| Rear RPM: | 540/1000 |
| Engine RPM: | 540@2175 1000@2175 |
| Front PTO: | optional |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 55 |
| Batteries: | 2 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery AH: | 88 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 359 ci 5.9 L |
| Bore/Stroke: | 4.19x4.33 inches 106 x 110 mm |
| Power (gross): | 117 hp 87.2 kW |
| Fuel system: | direct injection |
| Air cleaner: | dry |
| Compression: | 17.4:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Torque: | 290 lb-ft 393.2 Nm |
| Torque RPM: | 1400 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 11.6 qts 11.0 L |
| Coolant capacity: | 20.1 qts 19.0 L |
Transmission | |
| Transmission: | Power Synchron |
| Type: | partial power shift |
| Gears: | 16 forward and 8 reverse |
| Clutch: | hydraulic cerametallic dry disc |
| Oil capacity: | 44.4 qts 42.0 L |
| Four gears in two ranges, plus reverse range, with a high-low power shift. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 102 inches 259 cm |
| Length: | 189 inches 480 cm |
| Width: | 85 inches 215 cm |
| Height (cab): | 111 inches 281 cm |
| Height (exhaust): | 117 inches 297 cm |
| Clearance (front axle): | 21 inches 53 cm |
| Front tread: | 63 to 83 inches 160 to 210 cm |
| Rear tread: | 63/69/73/76/79 inches 160/175/185/193/200 cm |