Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Original price: | $23,721 (2019 ) |
John Deere 3043D Power | |
| Engine (gross): | 42.2 hp 31.5 kW |
| PTO (claimed): | 36.3 hp 27.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | spur gear |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. |
| Transmission: | 8-speed mechanical shuttle |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pressure: | 2500 psi 172.4 bar |
| Rear valves: | 2*Optional |
| Pump flow: | 5.1 gpm 19.3 lpm |
| Total flow: | 10.3 gpm 39.0 lpm |
| Steering flow: | 4.4 gpm 16.7 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Control: | position control |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 1670 lbs 757 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | transmission |
| Engine RPM: | 540@2400 |
3043D Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the left side of the tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 55 |
| Battery CCA: | 600 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Yanmar 3TNV86CT-KJPT | |
| turbocharged diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled inline | |
| Displacement: | 95.8 ci 1.6 L |
| Bore/Stroke: | 3.39x3.54 inches 86 x 90 mm |
| Emissions: | Tier 4 |
| Power (gross): | 42.2 hp 31.5 kW |
| Fuel system: | high pressure common rail direct injection |
| Air cleaner: | dual dry element |
| Compression: | 19.1:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Starter power: | 1.9 hp 1.4 kW |
| Oil capacity: | 4.8 qts 4.5 L |
| Oil change: | 400 h |
| Coolant capacity: | 5.8 qts 5.5 L |
Transmission | |
| Type: | mechanical shuttle |
| Gears: | 8 forward and reverse |
| Clutch: | dry disc |
| Oil capacity: | 34.8 qts 32.9 L |
| Four gears in two ranges with left-hand shuttle. Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gear, range, or shuttle. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 62 inches 157 cm |
| Length: | 111.2 inches 282 cm |
| Width: | 57.3 inches 145 cm |
| Height (steering wheel): | 59.4 inches 150 cm |
| Clearance (front axle): | 14 inches 35 cm |
| Clearance (rear axle): | 13 inches 33 cm |
| Front tread: | 41.7 inches 105 cm |
| Rear tread: | 43.3 inches 109 cm |