Production | |
| Manufacturer: | John Deere |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Waterloo, Iowa, USA |
| Total built: | 14,869 (total row-crop) |
| 8,023 (gas Syncro) | |
| 5,516 (diesel Syncro) | |
| 817 (diesel Power Shift) | |
| 513 (gas Power Shift) | |
| The John Deere model 2510 used a 2020 engine fitted to a modified 3020 chassis. The tractor met the need for a smaller row-crop tractor, still popular in the United States in the late 1960s. | |
Variants | |
| row-crop | |
| high-crop |
John Deere 2510 Power | |
| Drawbar (tested): | 46.82 hp 34.9 kW |
| PTO (tested): | 54.9 hp 40.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmissions: | 8-speed partially synchronized |
| 8-speed full power shift | |
Capacity | |
| Fuel: | 26 gal 98.4 L |
| Hydraulic system: | 11 gal 41.6 L (SyncroRange) |
| 14 gal 53.0 L (PowerShift) | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center constant pressure |
| Capacity: | 11 gal 41.6 L (SyncroRange) |
| 14 gal 53.0 L (PowerShift) | |
| Pressure: | 2250 psi 155.1 bar |
| Valves: | 1 or 2 |
| Oil type: | Deere 303 |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | position and lower-link draft control |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 (1.375) |
| 1000 (1.375) | |
| Engine RPM: | 540@2100 1000@2100 |
| Front PTO: | optional |
| Front RPM: | 1000 |
| Engine RPM: | 1000@2100 |
2510 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the rear of the John Deere 2510, above the PTO shaft. |
| 1966: | 1000 |
| 1967: | 8958 |
| 1968: | 14291 |
| Final: | 16501 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Batteries: | 1 (gas) |
| 2 (diesel) | |
| Battery volts: | 12 |
| Battery AH: | 75 |
Engine Detail | |
| John Deere | |
| gasoline | |
| 4-cylinder 8-valve | |
| liquid-cooled inline valve-in-head | |
| Displacement: | 180.43 ci 3.0 L |
| Bore/Stroke: | 3.86x3.86 inches 98 x 98 mm |
| Fuel system: | carburetor |
| Air cleaner: | dry |
| Compression: | 7.5:1 |
| Rated RPM: | 2500 |
| Idle RPM: | 800-2650 |
| Operating RPM: | 1500-2500 |
| Firing order: | 1-3-4-2 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 14 qts 13.2 L |
| Sparkplug gap: | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap: | 0.020 inches 0.508 mm |
| Intake valve clearance: | 0.014 inches 0.356 mm |
| Exhaust valve clearance: | 0.022 inches 0.559 mm |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 90 inches 228 cm |
| Length: | 140 inches 355 cm |
| Width: | 86.2 inches 218 cm |
| Height (steering wheel): | 74.4 inches 188 cm |
| Front tread: | 48.5 to 72.5 inches 123 to 184 cm (wheels in) |
| Front tread: | 58.25 to 82.25 inches 147 to 208 cm (wheels out) |
| Rear tread: | 56 to 88 inches 142 to 223 cm |
| Rear tread: | 56 to 104 inches 142 to 264 cm (long axle) |