Production | |
| Distributor: | New Holland |
| Manufacturer: | Versatile |
| Type: | Four-wheel Drive (4WD) tractor |
| Factory: | Winnigpeg, Manitoba, Canada |
| Original price: | $93,500 (1995 ) |
New Holland 9280 Power | |
| Engine: | 250 hp 186.4 kW |
| PTO (claimed): | 220 hp 164.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 articulated 4WD |
| Final drives: | outboard planetary |
| Steering: | articulated power |
| Brakes: | hydraulic disc |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. |
| Transmission: | 12-speed |
Capacity | |
| Fuel: | 245 gal 927.3 L |
| Hydraulic system: | 15.3 gal 57.9 L |
Hydraulics | |
| Type: | closed center load-sensing |
| Capacity: | 15.3 gal 57.9 L |
| Pressure: | 2500 psi 172.4 bar |
| Pump flow: | 25 gpm 94.6 lpm |
| Steering flow: | 27 gpm 102.2 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | IVN |
| Control: | electronic position control |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 12753 lbs 5784 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 1000 (1.75) |
| Engine RPM: | 1000@2100 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 130 |
| Batteries: | 3 |
| Battery CCA: | 625 |
| Battery volts: | 12 |
| Battery Group: | 31 |
Engine Detail | |
| Cummins LT10-A | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder 24-valve | |
| liquid-cooled inline | |
| Displacement: | 611 ci 10.0 L |
| Bore/Stroke: | 4.92x5.35 inches 125 x 136 mm |
| Power: | 250 hp 186.4 kW |
| Rated RPM: | 2100 |
| Idle RPM: | 875-2100 |
| Operating RPM: | 1700-2100 |
| Torque: | 844 lb-ft 1144.5 Nm |
| Torque RPM: | 1300 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 27.5 qts 26.0 L |
| Coolant capacity: | 55 qts 52.1 L |
Transmission | |
| Transmission: | Quadra-Sync |
| Gears: | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch: | hydraulic wet disc |
| Oil capacity: | 50.7 qts 48.0 L |
| Four synchronized gears in three ranges, plus reverse range. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 133.1 inches 338 cm |
| Length: | 265.7 inches 674 cm |
| Height (cab): | 134.9 inches 342 cm |
| Height (exhaust): | 144.5 inches 367 cm |
| Shiping weight: | 23190 lbs 10518 kg |
| Max weight: | 28000 lbs 12700 kg |
| Ground clearance: | 17.7 inches 44 cm |