Production | |
| Manufacturer: | McCormick-Deering (a part of International Harvester) |
| Type: | Standard-tread tractor |
| Factory: | Milwaukee, Wisconsin, USA |
| The W-40 paint color changed from grey to red on November 1, 1936. | |
Variants | |
| 279ci gasoline | |
| 298ci gasoline | |
| 298ci kerosene | |
| diesel |
McCormick-Deering W-40 Power | |
| Drawbar (claimed): | 28 hp 20.9 kW |
| Belt (claimed): | 45 hp 33.6 kW |
| Drawbar (tested): | 35.22 hp 26.3 kW |
| Belt (tested): | 49.76 hp 37.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Final drives: | bull gear |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmissions: | 3-speed unsynchronized gear |
| 4-speed unsynchronized gear | |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 553 |
W-40 Serial Numbers | |
| 1935: | 501 |
| 1936: | 1441 |
| 1937: | 5120 |
| 1938: | 7665 |
| 1939: | 9756 |
| 1940: | 10323 |
Engine Detail | |
| International Harvester FBB | |
| gasoline | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled vertical I-head | |
| Displacement: | 298.2 ci 4.9 L |
| Bore/Stroke: | 3.75x4.50 inches 95 x 114 mm |
| Rated RPM: | 1750 |
| Oil capacity: | 9 qts 8.5 L |
| Coolant capacity: | 48 qts 45.4 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 85 inches 215 cm |
| Length: | 141.5 inches 359 cm |
| Width: | 65.75 inches 167 cm |
| Height (exhaust): | 73 inches 185 cm |
| Weight: | 6100 lbs 2766 kg |
| Front tread: | 52.25 inches 132 cm |
| Rear tread: | 53 inches 134 cm |