Production | |
| Manufacturer: | McCormick Intl |
McCormick Intl XTX165 Power | |
| Engine: | 162 hp 120.8 kW |
| PTO (claimed): | 147 hp 109.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Cab standard with heat and air-conditioning. Optional hydraulic suspension. |
| Transmissions: | 32-speed partial power shift |
| 48-speed partial power shift | |
Hydraulics | |
| Type: | closed center |
| Valves: | 1 to 5 |
| Total flow: | 29 gpm 109.8 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear lift: | 17,637 lbs 8000 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
Engine Detail | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder 24-valve | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 410.6 ci 6.7 L |
| Power: | 162 hp 120.8 kW |
| Torque: | 538 lb-ft 729.5 Nm |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 108 inches 274 cm |
| Length: | 205 inches 520 cm |
| Width: | 98 inches 248 cm |
| Height (cab): | 114 inches 289 cm |
| Weight: | 14,330 lbs 6500 kg |
| Ground clearance: | 20 inches 50 cm |