Production | |
| Manufacturer: | McCormick Intl |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Italy |
McCormick Intl CX100 Power | |
| Engine: | 93 hp 69.4 kW |
| PTO (claimed): | 75 hp 55.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Cab standard. Optional sir-conditioning. |
| Transmissions: | 24-speed power shuttle |
| 36-speed power shuttle | |
| 8-speed 16 | |
Hydraulics | |
| Valves: | 2 |
| Pump flow: | 15.8 gpm 59.8 lpm |
| Total flow: | 23.7 gpm 89.7 lpm |
| Steering flow: | 7.9 gpm 29.9 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Rear lift: | 7,054 lbs 3199 kg |
| 9,810 lbs 4449 kg (optional) | |
| Front Hitch: | II (optional) |
| Front lift: | 6,613.9 lbs 3000 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
| 540/750 (optional) | |
| Front PTO: | independent (optional) |
| Front RPM: | 1000 |
Engine Detail | |
| Perkins 1104D-44TA | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 268 ci 4.4 L |
| Bore/Stroke: | 4.134x5.00 inches 105 x 127 mm |
| Emissions: | Tier 3 |
| Power: | 93 hp 69.4 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 96.5 inches 245 cm |
| Length: | 170.2 inches 432 cm |
| Width: | 92.3 inches 234 cm |
| 77.3 inches 196 cm (narrow mudguards) | |
| Height (cab): | 107.8 inches 273 cm |
| 100 inches 254 cm (low-profile cab) | |
| Weight: | 9,193.3 lbs 4170 kg |
| 9,347.6 lbs 4240 kg (low-profile cab) | |
| Ground clearance: | 16.5 inches 41 cm |