Production | |
| Manufacturer: | Massey-Harris |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Racine, Wisconsin, USA |
| Total built: | 84,000 |
Variants | |
| tricycle front | |
| fixed, wide-front | |
| 6-cyl engine |
Massey-Harris 44 Row-Crop Power | |
| Engine: | 45 hp 33.6 kW |
| Drawbar (claimed): | 31 hp 23.1 kW |
| PTO (claimed): | 44 hp 32.8 kW |
| Plows: | 3-4 |
| Drawbar (tested): | 39.90 hp 29.8 kW |
| Belt (tested): | 45.64 hp 34.0 kW |
Mechanical | |
| Steering: | manual |
| Brakes: | differential mechanical drum |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 5-speed unsynchronized gear |
Capacity | |
| Fuel: | 19 gal 71.9 L |
| Aux. fuel: | 5.75 gal 21.8 L |
| Hydraulic system: | 1.75 gal 6.6 L |
Hydraulics | |
| Capacity: | 1.75 gal 6.6 L |
| Pressure: | 1050 psi 72.4 bar |
| Total flow: | 7.5 gpm 28.4 lpm |
Tractor hitch | |
| Type: | Massey Hitch-All |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | transmission |
| live*Live PTO available on late models of the Massey 44. | |
| Rear RPM: | 534 |
44 Row-Crop Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the side of the tractor's main frame, just ahead of the operator platform. May be on left or right. |
| 1946: | 1001 |
| 1947: | 1002 |
| 1948: | 2048 |
| 1949: | 5318 |
| 1950: | 13822 |
| 1951: | 21815 |
| 1952: | 31275 |
| 1953: | 43700 |
| 1947: | 1001 (44K) |
| 1948: | 1079 (44K) |
| 1949: | 1856 (44K) |
| 1950: | 2599 (44K) |
| 1951: | 3329 (44K) |
| 1952: | 4001 (44K) |
| 1953: | 43700 (44K) |
| 1949: | 1001 (44D) |
| 1950: | 1004 (44D) |
| 1951: | 2483 (44D) |
| 1952: | 4704 (44D) |
| 1953: | 43700 (44D) |
| 1952: | 1001 (44 LP) |
Electrical | |
| Charging system: | generator |
| Batteries: | 1 (gas) |
| 2 (diesel) | |
| Battery volts: | 6 |
Engine Detail | |
| Continental | |
| gasoline | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled vertical I-head | |
| Displacement: | 259.4 ci 4.3 L |
| Bore/Stroke: | 3.875x5.50 inches 98 x 140 mm |
| Power: | 45 hp 33.6 kW |
| Fuel system: | Zenith carburetor |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 5.65:1 |
| Rated RPM: | 1350 |
| Starter volts: | 6 |
| Oil capacity: | 8 qts 7.6 L |
| Coolant capacity: | 23 qts 21.8 L |
Transmission | |
| Type: | unsynchronized gear |
| Gears: | 5 forward and 1 reverse |
| Clutch: | dry disc |
| Oil capacity: | 52 qts 49.2 L |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 87.75 inches 222 cm |
| Length: | 135.3 inches 343 cm |
| Width: | 79 inches 200 cm |
| Height: | 80 inches 203 cm |
| Front tread: | 6 inches 15 cm |
| Rear tread: | 51.25 to 88.375 inches 130 to 224 cm |