Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Detroit, Michigan, USA |
| Original price: | $4,618 (1962 ) |
Variants | |
| row-crop | |
| western |
Massey Ferguson 85 Power | |
| Plows: | 5 |
| Drawbar (tested): | 55.23 hp 41.2 kW |
| PTO (tested): | 62.21 hp 46.4 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | power |
| Brakes: | mechanical disc |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 8-speed |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Valves: | 2 |
| Pump flow: | 7 gpm 26.5 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | mechanical lower-link draft control |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live*Two-stage clutch |
| Rear RPM: | 540 |
| Engine RPM: | 540@1500 |
85 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the instrument panel or right side of the battery box. |
| 1958: | 800001 |
| 1959: | 800048 |
| 1960: | 804355 |
| 1961: | 807750 |
| 1962: | 808564 |
Engine Detail | |
| Continential E-223 | |
| gasoline | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled vertical L-head | |
| The E223 was used on early-production models of the Massey 85. It was replaced with the E242. | |
| Displacement: | 223 ci 3.7 L |
| Bore/Stroke: | 3.8125x5.125 inches 97 x 130 mm |
| Air cleaner: | oil bath |
| Compression: | 7.35:1 |
| Rated RPM: | 2000 |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 7 qts 6.6 L |
| Coolant capacity: | 15 qts 14.2 L |
Transmission | |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Clutch: | 304.8mm mechanical dry disc |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 88 inches 223 cm |
| Height: | 64.5 inches 163 cm |
| Operating weight: | 5737 lbs 2602 kg |
| Ballasted weight: | 11245 lbs 5100 kg |
| Rear tread: | 52 to 88 inches 132 to 223 cm (standard) |
| Rear tread: | 56 to 92 inches 142 to 233 cm (row-crop) |