Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson (a part of AGCO) |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | Beauvais, France |
Massey Ferguson 7724S Power | |
| Engine: | 220 hp 164.1 kW |
| PTO (claimed): | 180 hp 134.2 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Differential lock: | electro-hydraulic front and rear |
| Steering: | power |
| Trailer brakes: | hydraulic*Optional |
| pneumatic*Optional | |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. Available cab suspension. Massey Ferguson auto-guidance ready |
| Transmissions: | 24-speed six-speed power shift |
| continuously-variable transmission | |
Hydraulics | |
| Type: | closed-center load-sensing |
| Pressure: | 2900 psi 200.0 bar |
| Rear valves: | 2 to 5 |
| Front valves: | 0 to 3 |
| Pump flow: | 29 gpm 109.8 lpm |
| 39 gpm 147.6 lpm *Optional | |
| 50 gpm 189.3 lpm *Optional | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | III/II |
| Control: | electronic draft control |
| Dyna-6 Rear lift (at ends): | 13895 lbs 6302 kg |
| Dyna-VT Rear lift (at ends): | 16404 lbs 7440 kg |
| Front lift (at ends): | 8818 lbs 3999 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
| Engine RPM: | 540@1890 50E@1520 1000@2000 1000E@1600 |
| Front PTO: | independent*Optional |
| Front RPM: | 1000 (1.375) |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| AGCO Power 74 AWF | |
| turbocharged intercooled diesel | |
| 6-cylinder 24-valve | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 449.4 ci 7.4 L |
| Bore/Stroke: | 4.252x5.276 inches 108 x 134 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Power: | 220 hp 164.1 kW |
| Maximum Power: | 235 hp 175.2 kW |
| Idle RPM: | 850-2100 |
| Torque: | 1030 lb-ft 1396.7 Nm |
| Torque RPM: | 1500 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 117.1 inches 297 cm |
| Length: | 202.7 inches 514 cm |
| Width: | 96.7 inches 245 cm *Width across fenders. |
| Height (cab): | 123.2 inches 312 cm |
| Height (exhaust): | 122.9 inches 312 cm |
| Weight: | 17967 lbs 8149 kg |
| Max weight: | 30864 lbs 13999 kg |
| Rear axle: | Bar |
| Front tread: | 52.8 to 87.8 inches 134 to 223 cm |