Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Beauvais, France |
| Original price: | $26,000 (1986) |
Massey Ferguson 670 Power | |
| Drawbar (claimed): | 46 hp 34.3 kW |
| PTO (claimed): | 56 hp 41.8 kW |
| Drawbar (tested): | 46.28 hp 34.5 kW |
| PTO (tested): | 55.62 hp 41.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Final drives: | outboard planetary |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | hydraulic wet disc |
| Cab: | Cab standard with available air-conditioning. |
| Transmission: | 12-speed |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Valves: | 2 |
| Total flow: | 17 gpm 64.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Control: | position and draft control |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 4440 lbs 2013 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Perkins AD4.236 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 236 ci 3.9 L |
| Bore/Stroke: | 3.875x5.00 inches 98 x 127 mm |
| Fuel system: | direct injection |
| Rated RPM: | 2000 |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Gears: | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch: | 304mm dry disc |
| Three gears (1-3), plus reverse gear, in two ranges with additional two-range speedshift. Gears 2-3 and the speedshift are synchronized. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 90 inches 228 cm |
| Length: | 154 inches 391 cm |
| Width: | 81 inches 205 cm |
| Operating weight: | 8,720 lbs 3955 kg |
| Ballasted weight: | 9,200 lbs 4173 kg |
| Rear axle: | Flange |
| 2WD Front tread: | 54 to 70 inches 137 to 177 cm |
| 4WD Front tread: | 58 to 70 inches 147 to 177 cm |
| 2WD Rear tread: | 60 to 90 inches 152 to 228 cm |
| 4WD Rear tread: | 65 to 68 inches 165 to 172 cm |