Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson (a part of AGCO) |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Brazil |
Massey Ferguson 481 Power | |
| Engine (net): | 75 hp 55.9 kW |
| PTO (claimed): | 69 hp 51.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Two-post foldable ROPS. |
| Transmissions: | 8-speed gear |
| 8-speed partially synchronized | |
Capacity | |
| Fuel: | 17.4 gal 65.9 L |
| Hydraulic system: | 11.1 gal 42.0 L |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Capacity: | 11.1 gal 42.0 L |
| Pressure: | 2500 psi 172.4 bar |
| Valves: | 2 |
| Pump flow: | 11 gpm 41.6 lpm |
| Steering press.: | 1740 psi 120.0 bar |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Control: | position and draft control |
| Rear lift (at ends): | 4630 lbs 2100 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live |
| independent*Optional | |
| Clutch: | 254mm mechanical dry disc |
| hydraulic wet disc*With independent PTO option. | |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@1908 (gear) 540@1789 (shuttle) |
481 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number on the left side of the tractor, below the dashboard. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 35 |
| Battery CCA: | 750 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Perkins 1004-4.2 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 258 ci 4.2 L |
| Bore/Stroke: | 4.06x5.00 inches 103 x 127 mm |
| Emissions: | Tier I |
| Air cleaner: | dual dry element |
| Pre-heating: | thermostart |
| Rated RPM: | 2200 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 7.2 qts 6.8 L |
| Coolant capacity: | 15.4 qts 14.6 L |
Dimensions | |
| 2WD Wheelbase: | 90.2 inches 229 cm |
| 4WD Wheelbase: | 90 inches 228 cm |
| Length: | 155 inches 393 cm |
| Width: | 80 inches 203 cm *Minimum width. |
| Height (ROPS): | 103.1 inches 261 cm |
| 79.4 inches 201 cm (folded) | |
| 2WD Shiping weight: | 5750 lbs 2608 kg |
| 4WD Shiping weight: | 6349 lbs 2879 kg |
| Clearance (drawbar): | 16.3 inches 41 cm |
| 2WD Front tread: | 59.9 to 79.5 inches 152 to 201 cm |
| 4WD Front tread: | 61 to 77 inches 154 to 195 cm |
| Rear tread: | 60.2 to 83.8 inches 152 to 212 cm |