Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Row-Crop tractor |
| Factory: | France |
| Original price: | $42,100 (1987) |
Massey Ferguson 3525 Power | |
| Engine: | 130 hp 96.9 kW |
| PTO (claimed): | 105 hp 78.3 kW |
| Drawbar (tested): | 90.10 hp 67.2 kW |
| PTO (tested): | 108.01 hp 80.5 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Differential lock: | hydraulic |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | differential hydraulic wet disc |
| Cab: | Cab standard with air-conditioning. Optional four-post ROPS canopy. |
| Transmission: | 16-speed partial power shift |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pressure: | 2539 psi 175.1 bar |
| Valves: | 2 or 3 |
| Pump flow: | 15 gpm 56.8 lpm |
| Total flow: | 29.5 gpm 111.7 lpm (total) |
| 14.5 gpm 54.9 lpm (main pump) | |
| 15 gpm 56.8 lpm (two-spool aux pump) | |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 7,611 lbs 3452 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
3525 Serial Numbers | |
| Location: | Instrument panel on right |
| 1983: | K241213 |
| 1984: | T101201 |
| 1985: | L101201 |
| 1986: | U031201 |
| 1987: | V001201 |
Engine Detail | |
| Perkins | |
| turbocharged diesel | |
| 6-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 354 ci 5.8 L |
| Bore/Stroke: | 3.875x5.00 inches 98 x 127 mm |
| Power: | 130 hp 96.9 kW |
| Air cleaner: | dual paper elements |
| Compression: | 15.5:1 |
| Rated RPM: | 2400 |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | partial power shift |
| Gears: | 16 forward and 12 reverse |
| Four gears (1-4) in two ranges (low/high) plus two-speed push-button power shift. Manual shuttle. Shifts within range are synchronized. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 107 inches 271 cm |
| Length: | 185 inches 469 cm |
| Width: | 94 inches 238 cm |
| 118 inches 299 cm (long axle) | |
| Operating weight: | 13,100 lbs 5942 kg |
| Ballasted weight: | 14,645 lbs 6642 kg |
| Front tread: | 61 to 85 inches 154 to 215 cm (2WD) |
| Front tread: | 63 to 81 inches 160 to 205 cm (4WD) |
| Rear tread: | 60 to 98 inches 152 to 248 cm |
| Rear tread: | 60 to 124 inches 152 to 314 cm (long axle) |