Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson |
| Type: | Utility tractor |
| Factory: | Coventry, England |
| Original price: | $18,800 (1998 ) |
| Production of the Massey Ferguson 240 in the UK market began in 1979. North American production began in 1983. | |
Massey Ferguson 240 Power | |
| Engine: | 46 hp 34.3 kW |
| PTO (claimed): | 41 hp 30.6 kW |
| Drawbar (tested): | 28.69 hp 21.4 kW |
| PTO (tested): | 34.77 hp 25.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | mechanical drum (early) |
| differential mechanical wet disc (late) | |
| Cab: | Two-post ROPS. Canopy optional. |
| Transmission: | 8-speed sliding gear |
Capacity | |
| Fuel: | 12.6 gal 47.7 L |
| Hydraulic system: | 8.6 gal 32.6 L |
Hydraulics | |
| Type: | open |
| Capacity: | 8.6 gal 32.6 L |
| Valves: | 2 |
| Pump flow: | 9.5 gpm 36.0 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II/I |
| Control: | position and draft control |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | live (two-stage clutch) |
| Rear RPM: | 540 |
240 Serial Numbers | |
| Location: | Instrument panel, lower right |
| 1983: | 524172 |
| 1984: | 552016 |
| 1985: | 557882 |
| 1986: | 862369 |
| 1986 (late): | U01001 |
| 1987: | V01001 |
| 1988: | N01001 |
| 1989: | P01001 |
| 1990: | R01001 |
| 1991: | S01001 |
| 1992: | A01001 |
| 1993: | B01001 |
| 1994: | C01001 |
| 1995: | D01001 |
| 1996: | E01001 |
| 1997: | F01001 |
| 1998: | G01001 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 32 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Perkins AD3.152 | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 152 ci 2.5 L |
| Bore/Stroke: | 3.60x5.00 inches 91 x 127 mm |
| Power: | 46 hp 34.3 kW |
| Air cleaner: | dual dry element |
| Pre-heating: | ether (optional) |
| block heater (optional) | |
| Rated RPM: | 2000 |
| Starter volts: | 12 |
| Coolant capacity: | 10.4 qts 9.8 L |
Transmission | |
| Type: | sliding gear |
| Gears: | 8 forward and 2 reverse |
| Tractor must be stopped, and clutch used, to shift gears. | |
Dimensions | |
| 2WD Wheelbase: | 76.1 inches 193 cm |
| 4WD Wheelbase: | 77 inches 195 cm |
| 2WD Length: | 124.6 inches 316 cm |
| 4WD Length: | 127.1 inches 322 cm |
| Width: | 66.1 inches 167 cm |
| 2WD Height (ROPS): | 87 inches 220 cm |
| 4WD Height (ROPS): | 86 inches 218 cm |
| 2WD Ground clearance: | 9.8 inches 24 cm |
| 4WD Ground clearance: | 10.5 inches 26 cm |
| Front tread: | 52 to 72 inches 132 to 182 cm |
| Rear tread: | 52 to 76 inches 132 to 193 cm |