Production | |
| Distributor: | Massey Ferguson |
| Manufacturer: | Hinomoto |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Factory: | Osaka, Japan |
| Original price: | $7,800 (1984 ) |
| The Massey-Ferguson 210 is similar to the Allis 5020, the Simplicity 9523, and the Hinomoto E23. | |
Variants | |
| 210: | 2WD |
| 210-4: | 4WD |
Massey Ferguson 210 Power | |
| Engine: | 25 hp 18.6 kW |
| Drawbar (claimed): | 17 hp 12.7 kW |
| PTO (claimed): | 22 hp 16.4 kW |
| Drawbar (tested): | 17.28 hp 12.9 kW |
| PTO (tested): | 21.96 hp 16.4 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| 4x4 MFWD 4WD | |
| Steering: | manual |
| Brakes: | mechanical drum |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 12-speed gear |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540 |
210 Serial Numbers | |
| Location: | Below instrument panel |
| 1978: | 00101 |
| 1979: | 00961 |
| 1980: | 01711 |
| 1981: | 02700 |
| 1982: | 03892 |
| 1983: | 04231 |
| 1984: | 04902 |
| 1979: | 00101 (4WD) |
| 1980: | 00711 (4WD) |
| 1981: | 00764 (4WD) |
| 1982: | 01595 (4WD) |
| 1983: | 01915 (4WD) |
| 1984: | 02209 (4WD) |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Toyosha | |
| diesel | |
| 2-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 77.1 ci 1.3 L |
| Bore/Stroke: | 3.62x3.74 inches 92 x 95 mm |
| Power: | 25 hp 18.6 kW |
| Air cleaner: | paper element |
| Compression: | 23:1 |
| Rated RPM: | 2500 |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 12 forward and 3 reverse |
| Clutch: | dry disc |
| Four gears (1-4) in three ranges (low, medium, and high). | |
Dimensions | |
| Operating weight: | 2,764 lbs 1253 kg (2WD) |
| 3,180 lbs 1442 kg (4WD) | |