Production | |
| Manufacturer: | Massey Ferguson (a part of AGCO) |
| Type: | Compact Utility tractor |
| Original price: | $35,883 () |
Massey Ferguson 1760M Power | |
| Engine: | 59.9 hp 44.7 kW |
| Gear PTO (claimed): | 46.1 hp 34.4 kW |
| Hydro PTO (claimed): | 44.4 hp 33.1 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Final drives: | bull gear |
| Differential lock: | rear standard |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. Cab optional. Deluxe cab available. |
| Transmissions: | 12-speed shuttle |
| hydrostatic | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Rear valves: | 3*Optional |
| Hydro Pump flow: | 12.1 gpm 45.8 lpm |
| Gear Pump flow: | 13.3 gpm 50.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Hydro Rear Type: | I |
| Gear Rear Type: | II |
| Control: | position and draft control |
| Hydro Rear lift (at 24"/610mm): | 3086 lbs 1399 kg |
| Gear Rear lift (at 24"/610mm): | 3307 lbs 1500 kg |
| Rear Arms: | telescopic draft link ends |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Mid PTO: | independent*Optional |
| Mid RPM: | 1916 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Shibaura N4LDI-TA | |
| turbocharged intercooled diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 135.2 ci 2.2 L |
| Bore/Stroke: | 3.307x3.937 inches 84 x 100 mm |
| Emissions: | Tier IV |
| Emission control: | exhaust-gas recirculation and diesel oxidation catalyst |
| Power: | 59.9 hp 44.7 kW |
| Fuel system: | direct injection |
| Air cleaner: | dry |
| Rated RPM: | 2600 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 77.2 inches 196 cm |
| Hydro Length: | 132 inches 335 cm |
| Gear Length: | 170 inches 431 cm |
| Hydro Width: | 65.4 inches 166 cm |
| Gear Width: | 71.1 inches 180 cm |