Production | |
| Manufacturer: | LS |
| Type: | Compact Utility tractor |
LS XG3025 Power | |
| Engine (gross): | 24.4 hp 18.2 kW |
| Gear PTO (claimed): | 19.2 hp 14.3 kW |
| Hydro PTO (claimed): | 17.1 hp 12.8 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x4 MFWD 4WD |
| Differential lock: | mechanical rear |
| Steering: | power |
| Brakes: | wet disc |
| Cab: | Two-post folding ROPS. |
| Transmissions: | 12-speed sync shuttle |
| hydrostatic | |
Hydraulics | |
| Type: | open center |
| Pump flow: | 7.9 gpm 29.9 lpm |
| Total flow: | 12.5 gpm 47.3 lpm |
| Steering flow: | 4.6 gpm 17.4 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | I |
| Rear lift (at ends): | 1808 lbs 820 kg |
| Rear lift (at 24"/610mm): | 1433 lbs 650 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Clutch: | wet disc |
| Rear RPM: | 540 (1.375) |
| Engine RPM: | 540@2509 |
XG3025 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate on the right side of the tractor frame, above the front axle. |
Electrical | |
| Charging amps: | 50 |
| Battery volts: | 12 |
Engine Detail | |
| Mitsubishi S3L2 | |
| diesel | |
| 3-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 80.4 ci 1.3 L |
| Bore/Stroke: | 3.07x3.62 inches 78 x 92 mm |
| Power (gross): | 24.4 hp 18.2 kW |
| Compression: | 22:1 |
| Rated RPM: | 2500 |
| Torque: | 56.3 lb-ft 76.3 Nm |
| Torque RPM: | 2000 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 66 inches 167 cm |
| Length: | 118 inches 299 cm |
| Width: | 54 inches 137 cm |
| Height (ROPS): | 88 inches 223 cm |
| Weight: | 2434 lbs 1104 kg |
| Front tread: | 43.9 to 47.5 inches 111 to 120 cm |
| Rear tread: | 43 to 52 inches 109 to 132 cm |