Production | |
| Distributor: | Long |
| Manufacturer: | Zetor |
| Type: | Row-Crop tractor |
Long 1100 Power | |
| Engine: | 105 hp 78.3 kW |
| PTO (claimed): | 92 hp 68.6 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | hydraulic power |
| Brakes: | differential hydraulic wet disc |
| Cab: | ROPS. Cab optional. |
| Transmission: | 16-speed partial power shift |
Capacity | |
| Fuel: | 37 gal 140.0 L |
| Steering: | 7.5 qts 7.1 L |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Rear lift: | 5,300 lbs 2404 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear PTO: | independent |
| Rear RPM: | 540/1000 |
Engine Detail | |
| Zetor | |
| turbocharged diesel | |
| 4-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 285 ci 4.7 L |
| Bore/Stroke: | 4.33x4.72 inches 110 x 120 mm |
| Power: | 105 hp 78.3 kW |
| Compression: | 17:1 |
| Rated RPM: | 2200 |
| Torque: | 280 lb-ft 379.7 Nm |
| Oil capacity: | 10.5 qts 9.9 L |
| Coolant capacity: | 19 qts 18.0 L |
Transmission | |
| Type: | partial power shift |
| Gears: | 16 forward and 8 reverse |
| Eight forward, and four reverse, gears with a under-drive power shift. | |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 92.5 inches 234 cm |
| Length: | 155 inches 393 cm |
| Width: | 76 inches 193 cm |
| Shiping weight: | 8,000 lbs 3628 kg |
| Ground clearance: | 21 inches 53 cm |
| Front tread: | 64 to 88 inches 162 to 223 cm |
| Rear tread: | 59 to 68 inches 149 to 172 cm (manual) |
| Rear tread: | 64 to 88 inches 162 to 223 cm (power) |