Production | |
| Manufacturer: | Lanz |
| Type: | Standard-tread tractor |
| Factory: | Mannheim, Baden-Württemberg, Germany |
Variants | |
| 3-speed | |
| 6-speed | |
| combination model for road and field use, front-axle springs | |
| high-speed road model | |
| high-speed road model with solid cab |
Lanz D9539 Power | |
| Engine: | 44.1 hp 32.9 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Cab: | Cab standard. |
| Transmission: | 6-speed gear |
Engine Detail | |
| Lanz | |
| diesel | |
| 1-cylinder | |
| liquid-cooled | |
| Displacement: | 628.5 ci 10.3 L |
| Bore/Stroke: | 8.858x10.24 inches 225 x 260 mm |
| Power: | 44.1 hp 32.9 kW |
| Rated RPM: | 630 |
Transmission | |
| Type: | gear |
| Gears: | 6 forward and 2 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 77.8 inches 197 cm |
| Length: | 129.9 inches 329 cm |
| Height: | 88.6 inches 225 cm |
| Weight: | 8444 lbs 3830 kg |
| Ground clearance: | 9.5 inches 24 cm |
| Front tread: | 53.4 inches 135 cm |
| Rear tread: | 66.5 inches 168 cm |