Production | |
| Manufacturer: | Landini |
| Available in standard model, the narrow F (fruit) model, and the low M (mountain) model with wide tracks. | |
Landini Trekker 85 Power | |
| Engine: | 81 hp 60.4 kW |
| PTO (claimed): | 74 hp 55.2 kW |
Mechanical | |
| Chassis: | crawler |
| Steering: | hydrostatic power |
| Brakes: | wet disc |
| Transmission: | 16-speed |
Hydraulics | |
| Valves: | 3 standard |
| 5 optional | |
| Pump flow: | 10.1 gpm 38.2 lpm |
| Total flow: | 17 gpm 64.3 lpm |
Tractor hitch | |
| Rear Type: | II |
| Rear lift: | 5,380 lbs 2440 kg |
Power Take-off (PTO) | |
| Rear RPM: | 540 |
Engine Detail | |
| Perkins 1104C-44 | |
| diesel | |
| 4-cylinder | |
| Displacement: | 268.5 ci 4.4 L |
| Power: | 81 hp 60.4 kW |
Transmission | |
| Transmission: | Mechanical shuttle |
| Gears: | 16 forward and 8 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 65 inches 165 cm |
| Length: | 138 inches 350 cm |
| Width: | 65.5 inches 166 cm |
| 57.5 inches 146 cm F model | |
| Height: | 91 inches 231 cm |
| Weight: | 9,064 lbs 4111 kg |
| Ground clearance: | 12.5 inches 31 cm |