Production | |
| Manufacturer: | Economy (a part of Engineering Products Company) |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | Waukesha, Wisconsin, USA |
| The Country Squire tractors were direct mail-order from Muskego, Wisconsin. Other than certain options, the tractors are the same as the Economy tractors of the era and share the same serial number sequence. | |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Final drives: | spur gear |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | 3-speed gear |
Country Squire Serial Numbers | |
| 1951: 2135 1952: 2267 1953: 2714 1954: 3262 1955: 3823 1956: 4379 1957: 4900 1958: 5434 1959: 5973 1960: 6808 1961: 7708 1962: 8503 |
Electrical | |
| Ground: | negative |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 23AFB | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 376 cc 22.97 ci |
| Bore/Stroke: | 3.00x3.25 inches 76 x 83 mm |
| Power: | 9 hp 6.7 kW |
| Rated RPM: | 3200 |
| Starter type: | manual |
Transmission | |
| Type: | shaft-driven gear |
| Gears: | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch: | mechanical dry disc |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 55 inches 139 cm |
| Length: | 79 inches 200 cm |
| Width: | 42 inches 106 cm |
| Height (steering wheel): | 46 inches 116 cm |
| Ground clearance: | 16 inches 40 cm |
| Front tread: | 36 inches 91 cm |
| Rear tread: | 36 inches 91 cm |