Production | |
| Manufacturer: | Cub Cadet (a part of MTD) |
| Type: | Lawn tractor |
| Original price: | $2,000 (2015 ) |
Variants | |
| Kawasaki engine, stamped deck | |
| Kohler engine, stamped deck | |
| Kawasaki engine, fabricated deck |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Brakes: | disc |
| Cab: | Open operator station. Optional sunshade. Optional soft-side weather cab. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 3 gal 11.4 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | electric |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | flywheel alternator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kawasaki FR651V | |
| gasoline | |
| 2-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft V-Twin | |
| Displacement: | 726 cc 44.3 ci |
| Bore/Stroke: | 3.071x2.992 inches 78 x 76 mm |
| Power (gross): | 21.5 hp 16.0 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Oil capacity: | 2.1 qts 2.0 L |
Transmission | |
| Transmission: | Tuff Torq K46 |
| Type: | belt-driven hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 47 inches 119 cm |
| Length: | 68 inches 172 cm |
| Height: | 42.5 inches 107 cm |
| Weight: | 440 lbs 199 kg |
| Front axle: | Cast-iron |