Production | |
| Manufacturer: | Husqvarna |
| Type: | Lawn tractor |
| Original price: | $1400 (2012 ) |
| Original price: | $1500 (2013 ) |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Cab: | Open operator station with medium-back seat. |
| Transmission: | mechanical CVT |
Capacity | |
| Fuel: | 2.5 gal 9.5 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO: | independent |
| Clutch: | manual |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler SV590 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement: | 596 cc 36.4 ci |
| Bore/Stroke: | 3.701x3.386 inches 94 x 86 mm |
| Power (gross): | 19 hp 14.2 kW |
| Compression: | 8.5:1 |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug: | Champion RC12YC |
| Sparkplug gap: | 0.030 inches 0.762 mm |
Transmission | |
| Transmission: | General Transmissions |
| Type: | belt-driven mechanical CVT |
| Gears: | infinite forward and reverse |
| Oil change: | sealed unit, service not recommended |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 48 inches 121 cm |
| Length: | 69.3 inches 176 cm |
| Width: | 44 inches 111 cm |
| Height: | 41.4 inches 105 cm |
| Weight: | 430 lbs 195 kg |
| Front axle: | Cast-iron |