Production | |
| Manufacturer: | Wheel Horse |
| Type: | Garden tractor |
| Factory: | South Bend, Indiana, USA |
Mechanical | |
| Chassis: | 4x2 2WD |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmissions: | 6-speed gear |
| hydrostatic | |
Capacity | |
| Fuel: | 3 gal 11.4 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO: | independent |
| Clutch: | manual |
C-125 Serial Numbers | |
| Location: | Serial number plate located below steering column. Tractor model codes are listed. |
| 1980: 01-12K801 (gear) 1981: 01-12K802 (gear) 1982: 01-12K803 (gear) 1983: 11-12K801 (gear) 1984: 11-12K802 (gear) 1980: 01-12KS01 (hydrostatic) 1980: 01-12KE01 (hydrostatic) 1981: 01-12KE02 (hydrostatic) | |
Electrical | |
| Ground: | negative |
| Charging system: | alternator |
| Charging amps: | 15 |
Engine Detail | |
| Kohler K301AS | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled | |
| Displacement: | 476 cc 29.07 ci |
| Bore/Stroke: | 3.38x3.25 inches 86 x 83 mm |
| Power: | 12 hp 8.9 kW |
| Air cleaner: | dry element |
| Rated RPM: | 3600 |
| Starter volts: | 12 |
| Sparkplug: | Champion H-10 |
| Sparkplug gap: | 0.025 inches 0.635 mm |
| Point gap: | 0.020 inches 0.508 mm |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 45.5 inches 115 cm |
| Length: | 69 inches 175 cm |
| Width: | 36 inches 91 cm |
| Height: | 41 inches 104 cm |
| Shipping: | 600 lbs 272 kg |