Production | |
| Manufacturer | Wheel Horse (a part of Toro) |
| Type | Lawn tractor |
Variants | |
| gear-drive | |
| hydrostatic | |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Front PTO | independent |
| Clutch | electric |
244-5 Serial Numbers | |
| 1991 | 1000001 (22-14O501) |
| 1992 | 2000001 (22-14O502) |
| 1993 | 3900001 (72040) |
244-5 Serial Location | |
| Serial number plate on the tractor's rear fender deck, below the seat. |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging system | alternator |
| Charging amps | 13 |
| Battery CCA | 200 |
| Battery volts | 12 |
Engine Detail | |
| Onan E140V | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement | 388 cc 23.7 ci |
| Bore/Stroke | 3.31x2.76 inches 84 x 70 mm |
| Power (gross) | 14 hp 10.4 kW |
| Rated RPM | 3600 |
| Starter volts | 12 |
| Sparkplug | Champion RC12YC |
| Sparkplug gap | 0.030 inches 0.762 mm |
Transmission | |
| Transmission | Peerless 801 |
| Type | belt-driven gear |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 47.9 inches 121 cm |
| Length | 61 inches 154 cm |
| Width | 35.2 inches 89 cm |
| Height | 40 inches 101 cm |
| Weight | 443 lbs 200 kg |