Production | |
| Manufacturer | Bolens |
| Type | Garden tractor |
| Factory | Port Washington, Wisconsin, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | band |
| Cab | Open operator station. |
Tractor hitch | |
| Type | sleeve hitch OptOptional |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | electric |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Battery volts | 12 |
| Battery AH | 53 |
Engine Detail | |
| Tecumseh OH160 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement | 453 cc 27.66 ci |
| Bore/Stroke | 3.50x2.875 inches 89 x 73 mm |
| Power (gross) | 16 hp 11.9 kW |
| Air cleaner | dry |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
Transmission | |
| Transmission | Peerless |
| Type | belt-driven gear |
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 49 inches 124 cm |
| Length | 70.75 inches 179 cm |
| Width | 36.25 inches 92 cm |
| Height | 44 inches 111 cm |
| Weight | 703 lbs 318 kg |
| Ground clearance | 7 inches 17 cm |