Production | |
| Manufacturer: | Simplicity |
| Type: | Garden tractor |
Variants | |
| shuttle | |
| hydrostatic |
Mechanical | |
| Steering: | manual |
| Cab: | Open operator station. |
| Transmission: | hydrostatic |
Capacity | |
| Fuel: | 3 gal 11.4 L |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO: | independent |
| Clutch: | mechanial idler pulley |
3416H Serial Numbers | |
| Location: | Serial number tag on the left side of the platform, above the foot rest. |
Electrical | |
| Ground: | negative |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 325421 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled horizontal-shaft | |
| Displacement: | 531 cc 32.4 ci |
| Bore/Stroke: | 3.5625x3.25 inches 90 x 83 mm |
| Power: | 16 hp 11.9 kW |
| Starter: | electric |
| Starter volts: | 12 |
Transmission | |
| Type: | hydrostatic |
| Gears: | infinite forward and reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase: | 48 inches 121 cm |
| Length: | 67 inches 170 cm |
| Width: | 36 inches 91 cm |
| Height: | 39.25 inches 99 cm |