Production | |
| Manufacturer | Sabre (a part of John Deere) |
| Type | Lawn tractor |
| Factory | Greeneville, Tennessee, USA |
Mechanical | |
| Chassis | 4x2 2WD |
| Steering | manual |
| Brakes | disc |
| Cab | Open operator station. |
Power Take-off (PTO) | |
| Mid PTO | independent |
| Clutch | manual |
Electrical | |
| Ground | negative |
| Charging amps | 3 |
| Battery CCA | 230 |
| Battery volts | 12 |
| Battery Group | U1 |
Engine Detail | |
| Briggs & Stratton 28N707 | |
| gasoline | |
| 1-cylinder | |
| air-cooled vertical-shaft | |
| Displacement | 465 cc 28.4 ci |
| Bore/Stroke | 3.44x3.06 inches 87 x 78 mm |
| Power | 15 hp 11.2 kW |
| Air cleaner | paper and foam |
| Idle RPM | 1750-3300 |
| Starter | electric |
| Starter volts | 12 |
| Oil capacity | 1.5 qts 1.4 L |
Transmission | |
| Transmission | Dana 4360 |
| Type | belt-driven gear |
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
Dimensions | |
| Wheelbase | 44.7 inches 113 cm |
| Length | 60 inches 152 cm |
| Width | 36 inches 91 cm |
| Height (steering wheel) | 38.6 inches 98 cm |
| Weight | 391 lbs 177 kg |